[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: ::
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
معرفی::
ثبت نام::
فرم ارسال طرح::
برای نویسندگان طرح::
اولویت های پژوهشی ::
عناوین طرحهای پژوهشی::
علم سنجی::
کاربرگ ها::
کارنامه علمی اعضاء::
تسهیلات پایگاه::
کارگاههای آموزشی::
مطالب آموزشی::
برقراری ارتباط::
اخبار و رویدادها::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
زیربخش‌های پایگاه
:: کمیته تحقیقات دانشجویی
:: معاونت بهداشتی
:: همایش
..
:: تعریف ::

پروژه بنیادی: هرگونه فعالیت تجربی یا نظری است‏که عمدتاً در جهت گسترش مرزهای دانش، بدون در نظر گرفتن استفاده عملی از نتایج بدست آمده در تحقیقات، انجام میگیرد. نتایج این تحقیق در حال حاضر کاربردی نیست و بیشتر در قالب اصول عام، نظریه‏ ها و قوانین ارایه می‏شود یا اینکه به منـظور فراهـم ساخـتن زمینه علمی لازم برای حـل مسائل جـاری و آتی انـجام می‌گیرد. نتایج تحقیق بنیادی معمولاً قابل فروش نیست بلکه در مجلات علمی منتشر می‌شوند و یا به همکاران ذینفع منتقل میشود.

مثال: مطالعه میزان جذب کریستالها از تابش الکترومغناطیس به منظور کسب اطلاعات در مورد ساختار باندهای الکترون. مطالعه روابط علّی بین شرایط اقتصادی و توسعه اجتماعی

پروژه کاربردی : پژوهشی مبتنی بر دانش حاصل از تحقیقات و یا تجربیات که در جهت به کارگیری روشها، نظریه ها و الگوهای موجود برای ارایه تحلیلی از یک پدیده که ممکن است به یافتن راهحلی منجر گردد، صورت میگیرد. نتایج تحقیقات کاربردی در ارتباط با مشکلات و موارد مشخص به کار گرفته میشود و معمولاً بر حوزه محدودی از علم و تکنولوژی اثر می‏گذارد. تحقیق کاربردی به منظور تعیین کاربرد احتمالی نتایج حاصل از تحقیقات بنیادی یا برای تعیین شیوهها و روشهای جدید دستیابی به اهداف عملی خاص و از پیش تعیین شده انجام می‌گیرد.

مثال: بررسی میزان جذب تابشهای الکترومغناطیس به وسیله کریستالها تحت شرایط مختلف مانند درجه حرارت، ناخالصی و غلظت، به منظور پی بردن به ویژگیهای پرتودهی.و یا مطالعه علل اجتماعی و اقتصادی مهاجرت کارگران کشاورزی از مناطق روستایی به شهرها به منظور تهیه برنامهای برای توقف این روند و حمایت از کشاورزان و جلوگیری از کشمکشهای اجتماعی در مناطق صنعتی

پروژه توسعه ای: هرگونه فعالیت منظم در جهت ترویج و استفاده از نتایج تحقیقات بنیادی و کاربردی که به منظور استفاده در تولید مواد، فرآوردهها، ابزار ایجاد فرآیندها و نیز ابداع روشهای جدید یا بهبود آن‌ها صورت می‏گیرد. مهمترین وجه تمایز تحقیقات توسعه ‏ای از سایر تحقیقات این است که تحقیقات توسعه‏ای برای معـرفی کاربـردهای جـدید صـورت مـی‏گیـرد. فعالیـتهای مـربوط به سـازگار کـردن فنآوری‏های وارداتی و اصــلاح فنآوری موجود، جزء فعالیـتهای تحقیقات توسـعه‏ای تلقی می شوند.

مثال: طراحی دستگاهی که از کریستالها به عنوان آشکارساز تشعشعات، استفاده میکند. و یا تدوین و آزمایش برنامه کمکهای مالی به منظور جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرهای بزرگ.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: توسعه ای | کاربردی | بنیادی |
دفعات مشاهده: 3691 بار   |   دفعات چاپ: 370 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
سامانه مدیریت طرح های پژوهشی Research NUMS
Persian site map - English site map - Created in 0.36 seconds with 53 queries by YEKTAWEB 3977