[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: ::
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
معرفی::
ثبت نام::
فرم ارسال طرح::
برای نویسندگان طرح::
اولویت های پژوهشی ::
عناوین طرحهای پژوهشی::
علم سنجی::
کاربرگ ها::
کارنامه علمی اعضاء::
تسهیلات پایگاه::
کارگاههای آموزشی::
مطالب آموزشی::
برقراری ارتباط::
اخبار و رویدادها::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
زیربخش‌های پایگاه
:: کمیته تحقیقات دانشجویی
:: معاونت بهداشتی
:: همایش
..
:: ابزارهای علم سنجی ::
ابزارهای علم سنجی، نمایه ها یا پایگاه های استنادی هستند که پیوندی بین کتابها و مقالاتی که نوشته و منتشر شده اند و مقالاتی که به آنها ارجاع می دهند ایجاد می نماید. در سال 1954 میلادی، یوجین گارفیلد مقاله ای درباره نمایه استنادی برای متون علمی نوشت و فکر تدوین یک نمایه استنادی علوم یا Science Citation Index را در سال 1955 ارائه کرد. وی بنیانگذار موسسه اطلاعات علمی ISI است و در سال 1960اولین نمایه استنادی علوم را تهیه و در سال 1963 برای استفاده همگانی منتشر شد. از کاربردهای این نوع نمایه، معرفی آثار جدید دانشمندان در هر حوزه علمی، ارزیابی آثار و تالیفات علمی و ترسیم ساختار دانش و بررسی پیشینه تاریخی هر علم و تعداد ارجاعات و استنادها را می توان نام برد.
تا سال 2004 میلادی تنها پایگاه موجود به عنوان ابزاری برای پیگیری استنادها و سنجش تولیدات علمی، همین نمایه استنادی بود تا اینکه دسترسی به پایگاه علوم web of Science موسسه اطلاعات علمی ISI از طریق وب نیز امکان پذیر شد. لیکن در سال های اخیر با گسترش امکانات وب و سرعت ارتباطات، پایگاه های دیگری نیز با هدف شمارش استنادها و تحلیل استنادی و پیگیری استنادها در محیط وب به وجود آمده اند نظیر SCOPUS تهیه شده توسط موسسه الزویر ELSEVIER و گوگل اسکولار Google Scholar.
web of science: بخشی از پایگاههای اطلاعاتی موسسه اطلاعات علمی است. مشتمل بر بیش از ده هزار مجله معتبر علمی – پژوهشی در سطح بین المللی و بیش از 110 هزار مقالات ارائه شده در کنفرانس های بین المللی با پوشش زمانی از 1900 میلادی تا کنون.
SCOPUS: بیش از 18000 مجله معتبر در رشته های مختلف علوم ، مقالات کنفرانس ها، پروانه های ثبت اختراع را پوشش می دهد. از خدمات موتور جستجوی Scirus برای جستجوی علمی در محیط وب استفاده می کند. بازه زمانی از 1996 تاکنون است. 100% مقالات مجلات PubMed را پوشش می دهد. Google Scholar : دروازه ای برای دستیابی به اطلاعات علمی موجود در وب تهیه شده توسط گو گل مشتمل بر مقالات داوری شده، چکیده ها، پایان نامه ها، کتابها، کتابهای الکترونیکی، گزارش ها، مجلات علمی و نظایر آن است. در سایت های ناشران، انجمن های علمی و حرفه ای، و آرشیوهای الکترونیکی نیز جستجو می کند. ویژگی Cited by دارد، یعنی تعداد استنادهای یک مقاله منتشر شده را ارائه می کند.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: google Scholar | Scopus | web of sciences |
دفعات مشاهده: 2064 بار   |   دفعات چاپ: 303 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
سامانه مدیریت طرح های پژوهشی Research NUMS
Persian site map - English site map - Created in 0.35 seconds with 53 queries by YEKTAWEB 3977