سامانه مدیریت طرح های پژوهشی- راهنمای ورود اطلاعات به CV
راهنمای نوشتن cv

حذف تصاویر و رنگ‌ها

  CV چیست؟

  Curriculum Vitae که به اختصار به صورت CV نوشته می‌شود، به معنای "تاریخچه‌ی زندگی" است و به طور معمول به شرح حال زندگی افراد گفته می‌شود که شامل ویژگی‌ها، توانمندی‌ها، و فعالیت‌های آنها است. یک شرح حال علمی شامل پیشینه‌ی آموزشی و سایر فعالیت‌ها و توانایی‌های علمی و پژوهشی است. در قالب‌های استاندارد برای نوشتن CV ، داشتن بخش‌های مشخصات فردی، آموزش، تدریس، سوابق و فعالیت‌های شغلی، علمی و تحقیقاتی، جوایز و افتخارات علمی، مهارت‌ها و توانایی‌ها، انتشارات علمی و مواردی از این دست پیشنهاد شده است .

  داشتن CV چه اهمیتی دارد؟

  در مورد اهمیت داشتن یک CV مدون نظرات مختلفی بیان شده است. برخی CV را یک آگهی برای معرفی افراد به سازمان‌ها می‌دانند و برخی حتی از این هم فراتر رفته و آن را با عبارت "sell yourself" نشان می‌دهند. اما برای بسیاری از اعضای هیات علمی داشتن یک CV مدون اهداف مفیدتری را برآورده می‌کند. برخی از مزایای داشتن CV علمی و انتشار ان در اینترنت عبارت‌اند از :

  • آشنا شدن مراجعان (دانشجویان، همکاران و مسئولان) از زمینه‌های فعالیت و پژوهش اعضای هیات علمی
  • ساماندهی و مرتب‌سازی فعالیت‌ها و کمک به پیگیری منظم کارهای جاری توسط اعضای هیات علمی
  • کمک به برقراری ارتباط موثر با مخاطبان و همکاران برای اطلاع‌رسانی و نیز دریافت نظرها و پیشنهادهای آنان
  • ایجاد فضای مجازی برای تشویق پژوهشگران به همکاری بیشتر و موثرتر با یکدیگر
  • جلوگیری از انجام کارهای موازی و هماهنگ کردن فعالیت‌ها در جهت شکل‌گیری پروژه‌های کلان 
  •  تلاش در جهت شکل‌گیری یک شبکه موثر و کارآمد علمی و پژوهشی

 

    تفاوت CV و Resume در چیست؟

  Resume که به معنای "خلاصه تجربیات" است، معمولا توسط افراد غیر دانشگاهی و به منظور معرفی خود به سازمان‌های در حال استخدام نیرو نوشته می‌شود. افراد معمولا در Resume خود فعالیت‌های حرفه‌ای و تجارب کاری خود را متناسب با موقعیت شغلی مورد نظر می‌نویسند . Resume معمولا کوتاه و حداکثر در دو صفحه تهیه می‌شود. اغلب یک صفحه‌ی دیگر تحت عنوان Cover Letter به این مستند اضافه می‌شود تا هدف از پیشنهاد آن را توضیح دهد .

  اما CV به‌طور معمول توسط افراد دانشگاهی و با هدف معرفی همه‌ی دستاوردها و فعالیت‌های علمی و پژوهشی آنها تهیه می‌شود و به همین دلیل می‌تواند تا بیش از 10 صفحه متن را شامل شود. با وجود این، سفارش می‌شود که از افزودن مطالب غیر ضروری به CV پرهیز شود .

  

نشانی مطلب در وبگاه سامانه مدیریت طرح های پژوهشی:
http://research.nums.ac.ir/find.php?item=1.56.29.fa
برگشت به اصل مطلب